10 клас. КРИТИЧНІ СИСТЕМИ.Рятувальний ланцюжок

 

ТЕМА 1: Критичні системи організму

Для повторення матеріалу минулого уроку та ознайомлення з критичними системами організму пропоную переглянути відео-презентацію до уроку:

ТЕМА 2: Рятувальний ланцюжок у разі раптової зупинки серця. Алгоритм дій проведення серцево-легеневої реанімації

ПОДУМАЙТЕ!!! 

-       Чи є обов’язком кожного з нас уміти надати домедичну допомогу? Чому?

-       У яких ситуаціях може зупинитися серце?

-       Що може привести до зупинки дихання?

-       Які ознаки дихання та серцебиття вам відомі

Невідкладний стан людини — це раптове погіршення фізичного або психічного здоров’я, яке становить пряму й невідворотну загрозу житло та здоров’ю людини або інших людей і виникає через хвороби, травми або з інших внутрішніх чи зовнішніх причин.

Домедична допомога є важливим елементом системи екстреної медичної допомоги, яку на професійному рівні здійснюють працівники виїзних бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги (бригад ЕМД).

    Важливість домедичної допомоги зумовлена тим, що допомогу постраждалому надають свідки на місці події — на території, у приміщенні або будь-якому іншому місці перебування людини в невідкладному стані.

 

Ви розпочинаєте вивчення домедичної допомоги з найскладнішої ситуації, яка може виникнути, — раптової зупинки серця. Що швидше ви прийдете на допомогу, то більше шансів у постраждалого вижити.

Сукупність дій, які треба виконати за умов раптової зупинки серця, називають серцево-легеневою реанімацією (СЛР). Якщо розпочати СЛР одразу після зупинки серця, шанси відновити його роботу сягають понад 85 %, а за 10 хв — уже менше 10 %.

Ураховуючи важливість проблеми, була розроблена певна послідовність дій у разі раптової зупинки серця, яка забезпечує найбільшу ймовірність виживання постраждалих і яка отримала світове визнання. Її назвали «ланцюжком виживання»


 «Рятувальний ланцюжок» у разі раптової зупинки серця

Перша ланка «ланцюжка виживання» має забезпечити вчасне розпізнавання загрози раптової зупинки серця та вчасний виклик на допомогу бригади ЕМД.

Раптовій зупинці серця передують ознаки погіршення загального стану людини. Часто це пов’язано з хворобами серця. Якщо раптово з’явився дискомфорт чи тривалий стискаючий біль посередині грудної клітки, який не зникає під час відпочинку й віддає в нижню щелепу або ліву руку; якщо людина скаржиться на загальну слабкість, відчуття смерті, запаморочення, пітливість, порушення ритму серцевої діяльності, негайно викликайте бригаду ЕМД, зателефонувавши «103» або «112».

Своєчасний виклик бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги у випадку гострого серцевого нападу може запобігти раптовій зупинці серця!

Друга ланка «ланцюжка виживання» наголошує на потребі раннього проведення СЛР. Як тільки ви констатували, що в постраждалого виникла раптова зупинка серця й бригада ЕМД викликана, негайно розпочинайте заходи СЛР, а саме — натискання на грудну клітку. Ця маніпуляція не вимагає додаткового обладнання і залежить лише від вашого уміння. Ефективне натискання на грудну клітку дещо компенсує роботу серця.

Стискання серця через грудну клітку сприяє викиду мінімального об’єму крові, який забезпечить киснем серце та мозок людини!

1.   Якщо ви стали свідком раптової зупинки серця в дорослого, послідовність ваших дій відображена на ілюстрації


2.   Опрацюйте алгоритм дій + запишіть у зошит (коротко)



ПІДСУМОК. Спробуйте дати відповідь на запитання:

1. У чому полягає сутність домедичної допомоги?

2. Дайте визначення поняттю «невідкладний стан людини».

3. Що називають серцево-легеневою реанімацією?

4. Які ознаки людини можуть передувати раптовій зупинці серця?

5. Чому постраждало му із зупинкою серця слід провести електричну дефібриляцію?

6. У чому полягає сутність «ланцюжка виживання»?

 

Немає коментарів:

Дописати коментар