8 клас Тема: РОМАНТИЗМ в ОТМ - 1 урок



Тема. Романтизм в образотворчому мистецтві (урок№ 1) (записати тему уроку в зошит)
Підручник «Мистецтво» 8 клас (автор Масол Л.)

ХІД УРОКУ
Продовжуємо нашу мандрівку в часі. Кінець XVІІІ - перша половина XІX ст.
          У Європі панує розчарування в ідеалах Великої французької революції 1789-1794 рр. Як відповідь на зміни настроїв суспільства виникає новий  ідейно-художній напрямок у культурі  романтизм. 
ПОДУМАЙТЕ??? У яких випадках про людину кажуть «романтик»? Як ви розумієте це слово?
 Сьогодні ви зможете дізнатися що ж таке романтизм, і які його ознаки, познайомитесь з видатними живописцями, зможете насолодитись шедеврами доби романтизму.
ПІД ЧАС ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ ЗАПОНЮЄМО ТАБЛИЦЮ

1. Митець епохи романтизму
2. Назва художніх творів
3. Мистецька скарбничка

Мистецтвознавчий матеріал
 Мистецька скарбничка
Романтизм (фр. romantisme) — напрям у європейському мистецтві, який виник наприкінці XVIII — на початку XIX ст. Його представники боролися проти канонів класицизму, висували на перший план інтереси особи та її почуття і використовували у своїй творчості історичні та народно-поетичні теми.
 Романтики здебільшого ідеалізують минуле, що не повернеться, або недосяжне і невідоме майбутнє. Романтизм мав надзвичайно яскраве вираження в усіх видах мистецтва. Як літературно-художній напрям він набув поширення у Франції (романи О. Дюма і В. Гюго, картини Е. Делакруа і Т. Жеріко), Німеччині (новели Е.-Т.-А. Гофмана, краєвиди К.-Д. Фрідріха), в Англії (романи В. Скотта, поезія Дж. Байрона, нейзажі В. Тернера і В. Блейка), Іспанії (живопис і графіка Ф. Гойі), Росії (поезія М. Лєрмонтова, картини К. Брюлова, І. Айвазовского). Романтичні властивості виявлялися по-різному у творчості видатних художників, представників національних шкіл.
          Французьких живописців приваблювати героїчна тематика з драматичним змістом. Вони обирали для своїх образів загострені ситуації, моменти вищого напруження духовних сил людини. В історичному жанрі романтики зображувати баталії, що оспівували людські подвиги, торжество перемоги.


Ежен Делакруа. Свобода на барикадах

          Лідер романтизму в образотворчому мистецтві Ежен Делакруа звертався до історичних сюжетів. Картина «Свобода на барикадах» — своєрідний маніфест волелюбних парижан: жінка з французьким прапором в руці, що закликає захисників барикади на вирішачьний бій, перетворюється на символ свободи.
Аналіх картини  Ежен Делакруа.
Свобода на барикадах
за посиланням
https://omzpk.ucoz.ru/index/istorija_mistectv/0-74
          Творчість Теодора Жеріко, палкого прихильника героїки наполеонівської доби, сповнена пристрастю до динамічних подій і ситуацій. З яскраво вираженою динамікою він зображував улюблених ним коней. Картина «Поранений кірасир» розкриває не тріумф перемоги, а романтичну долю бійця, який змушений покинути поле бою.





Теодор Жеріко. Загибель «Медузи»




В образотворчому мистецтві улюбленим жанром стає пейзаж. У романтичних пейзажах зображували схід і захід сонця, таємничі ліси, захмарене небо з райдугою, морські бурі, гірські неприступні скелі, місячні ночі, водоспади та руїни.


Каспар Давид Фрідріх. На вітрильнику
          

Картини німецького художника Каспара Давида Фрідріха, творця романтичного краєвиду, можна назвати «пейзажами душі». Він писав марини, зображав гори й ліси, оспівуючи ідею безмежності світу, яку людина прагне осягнути. Як справжнього романтика, його увагу привертала таємнича атмосфера вечора чи ночі, адже для людини — це час роздумів і мрій. Картина «На вітрильнику» передає вічне устремління людини пізнати далекі світи. Силуети чоловіка й жінки ніби манять у морську далечінь, куди спрямовано їхні погляди...
СПРОБУЙТЕ ПРОАНАЛІЗУВАТИ ХУДОЖНІ ТВОРИ
v Яка емоційна атмосфера марини? Чи надихає вона на мрії про далекі подорожі?
v Як живописець відтворив глибину простору, вирішив плановість? Який вид перспективи застосовано художником?
 
   
У жанрі пейзажу високої майстерності досягнув англійський романтик Вільям Тернер, для якого улюбленими живописними ефектами стали золоте світло сходу і заходу сонця, яскраве полум’я, густі тумани, дощ, пара.
ПОАНАЛІЗУЙТЕ ХУДОЖНІЙ ТВІР ЗА ЗАПИТАННЯМИ
v Яке ваше враження від картини Тернера?
v Схарактеризуйте її колорит. Якими живописними засобами досягнуто відчуття палаючої стихії вогню?

Перегляд відео. Вільям Тернер за посиланням
Фантастичні мотиви пронизують творчість англійського поета і художника Вільяма Блейка. У своїх живописних і графічних композиціях він створює свою особливу систему образності на основі міфології. Оригінальність митця виявляється і в ілюструванні творів інших авторів. Наприклад, блакитно-прозорі акварелі до «Божественної комедії» Данте з видовженими, майже безтілесними фігурами, що виникають ніби з туману, схожі на міражі, викликають відчуття меланхолії.
Вільям Блейк. Дитя-Радість. Ілюстрація до книги «Пісні невинності»

Вільям Блейк. Ілюстрація до «Божественної комедії» Данте

«Сходинка творчості».
Виконання творчого завдання – за бажанням
Намалюйте фантастичний пейзаж у стилі художників-романтиків


Немає коментарів:

Дописати коментар