8 клас КЛАСИЦИЗМ: живопис



ТЕМА:. Живопис класицизму
Мета. Ознайомитися із жанрами та характерними рисами живопису класицизму, творчістю художників цього стилю. Розвивати вміння розпізнавати характерні засоби виразності живопису класицизму, створювати начерк в жанрі портрета в стилі класицизм, здійснювати аналіз творчості живописців, надавати характеристику художнім образам.
Електронний підручник «Мистецтво» 8 клас (автор Масол Л.),
ХІД УРОКУ
Доброго дня! Для гарного весняного настрою перегляньте відеоролік за посиланням

А зараз налаштуйтеся на роботу. Отже, приступимо до роботи і спробуємо наше життя поповнити красою.
Спробуйте дати відповіді на запитання:
v Що таке класицизм?
v Які особливості притаманні архітектурі класицизму?
v Які елементи споруд було запозичено з епохи античності?
v Назвіть імена видатних архітекторів та скульпторів класицизму
Чекаю ваша творчі роботи- малюнок класичного парку з висоти пташиного лету
          Ми з вами продовжуємо мандрувати у часі. XVII — початок XIX ст. Епоха класицизму. Епоха, що явила світові багато талановитих авторів, які зробили значний внесок у розвиток мистецтва: літературу, живопис, скульптуру, музику та архітектуру.
          На попередньому уроці ви дізнались, що естетичну цінність в епоху класицизму мало лише неминуще, те, що непідвладне часу.
Пригадайте один із принципів класицизму: «Краса – це порядок, правильна композиція, оцінена розумом». Цей принцип скульптурі та архітектурі прослідковується чітко.
А як у живописі?  Які теми піднімали живописці? Якими засобами передавали свої почуття та думки?
Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь про класицизм в живописі.
          Отже тема нашого уроку   «ЖИВОПИС КЛАСИЦИЗМУ» (запис теми у зошит)
Вивчення нової теми Мистецтвознавчий матеріал
Художники, які творили в класичному стилі, широко використовували теми, образи і мотиви античного і ренесансного мистецтва. Проте, незважаючи на свою консервативність,  стиль класицизм збагатив малярство багатьма художніми традиціями.
ЗАПИС У ЗОШИТ!!!
Характерні особливості живопису класицизму:
логічне розгортання сюжету;
• завершена врівноважена композиція;
• майстерна передача об'ємів за допомогою світлотіні;
• розмежування планів завдяки строго визначеним кольорам.
ЗАПИС У ЗОШИТ!!!
Теми картин: античні герої, історичні персонажі, міфологічні та біблійні сюжети. 
ЗАПИС У ЗОШИТ!!!
Популярні жанри: історичний, портрет, пейзаж. 
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ!!!
Під час ознайомлення з матеріалом виписати у зошит:
1.  Художників класицизму;
2. Відмінні риси, жанри в яких вони працювали;
 3. Відомі їх твори.
 «Французьким Рафаелем» назвали нащадки класика живопису Нікола Пуссена. Він захоплювався природою, її величчю і гармонією, тому провідним жанром у його творчості став краєвид. Картини митця поетичні, витончені за колоритом.
 Нікола Пуссен.Танок під музику часу
  
 Нікола Пуссен.Пейзаж з Поліфемом

Спробуйте проаналізувати твори мистецтва
v Які настрої навіює пейзаж?
v Схарактеризуйте його колорит.
v Чому, на вашу думку, автор дав такі назви картинам?
Н. Пуссен. «Танкред та Ермінія»

Французький художник Клод Лоррен - міфологічні сюжети підпорядковані зображенню прекрасної і величної природи. Його пейзажам притаманні тонкий колорит, майстерно побудована перспектива, класична завершеність композицій. Фігури персонажів на передньому плані видаються майже непомітними порівняно з величними деревами, гірськими схилами, морською гладінню, на якій ніжними відблисками грає світло.
Клод Лоррен. Асканій, що полює на оленя Сильвіни 


К. Лоррен. «Ранок у гавані»

К. Лоррен. «Пейзаж зі сценою відпочинку на шляху в Єгипет (Полудень)».


Французький художник Жак-Луї Давід у картинах на історичну тематику втілював високі героїчні ідеали французів.
ІНФОРМАЦІЙНА ХВИЛИНКА ВІД УЧИТЕЛЯ!
Жак-Луї Давід. Присяга гораціїв
Це цікаво знати!
          На картині «Присяга гораціїв» зображено дію, що відбувається у внутрішньому дворику давньоримського будинку. Постаті людей залиті потоком світла, навколо них — оливово-сірі сутінки. На другому плані картини — арка, в кожну із трьох частин якої вписана одна або декілька фігур. Посередині стоїть батько сімейства, зліва від нього — готові до бою сини, справа — оціпенілі від горя і страху жінки з дітьми. Плавні контури жіночої групи протиставлені чітким лініям фігур воїнів. В основі всієї композиції — число три: три арки і групи персонажів, стільки ж мечів і рук, з готовністю простягнутих до зброї. Ці трикратні повторення наповнюють усю сцену настроєм бадьорої зібраності. Картина не закликає до боротьби, але утверджує такі людські якості, як мужність, достоїнство, обов'язок, патріотизм.
У 1804 р. Жак-Луї Давід став «першим художником» імператора Наполеона. Живописець створив багато портретів відомих діячів того періоду, зокрема самого імператора: «Коронація Наполеона І та імператриці Жозефіни в соборі Паризької Богоматері», «Перехід Бонапарта через перевал Сен-Бернар», «Портрет Наполеона. 1812 р.» тощо.

Як стиль класицизму виявився в українському малярстві?
ЗАПИС У ЗОШИТ   У першій половині XIX ст. розвиваються жанри станкового живопису: портретний, історичний, пейзажний. Особливо популярним став парадний портрет.

v Пригадайте, що таке станковий живопис?(відповідь: рід малярства, твори якого мають самостійне значення, і сприймаються незалежно від оточення; живопис створений на станку, тобто на мольберті)
Прикладом картини на історичну тематику є «Володимир і Рогніда» Антона Лосенка (1737-1773), присвячена подіям князівської доби. Уродженець м. Глухова, походженням з козацької родини, живописець закінчив Петербурзьку Академію мистецтв, яку згодом очолив. Він написав низку композицій на міфологічні й біблійні сюжети, став основоположником російського історичного живопису.
Аитон Лосенко. Володимир і Рогніда

Творчість двох видатних українських художників Володимира Боровиковського (1767-1825) та Дмитра Левицького (1736-1822), вихованців Петербурзької Академії мистецтв, була вирішальним фактором у становленні портретного живопису.
В. Боровиковський уславився як майстер камерного і парадного портретів.



Володимир Боровиковський. Портрет графині Анни Іванівни Безбородько з доньками








Д. Левицький та його  відома серія портретів вихованок Смольного інституту, (так звані «смолянки»).  Цю портретну галерею вирізняє вишукана декоративність колориту, гострота характерів струнких і кокетливих дівчат.



Дмитро Левицький. Портрет Катерини Нелідової









Талановитий український художник Лука Долинський (1745-1824) написав ряд парадних портретів видатних релігійних і культурних діячів, у яких прагнув до класичної ясності в композиції та виразових засобах. Він працював переважно у Львові



Лука Долинський. Портрет митрополита Леона Шептицького







ІНФОРМАЦІЙНА ХВИЛИНКА ВІД УЧИТЕЛЯ!
«Модні тенденції класицизму»
          Одяг в епоху класицизму зазнав істотних змін, особливо в Англії та Франції. Так, у жіночих костюмах вдосконалили каркасні форми, що дозволило підкреслити природні пропорції фігури.
          В моду увійшла простота: з образу поступово зникли перуки та високі напудрені зачіски. У цей період повернулися модні тенденції античності. Жіночі сукні шили із завищеною талією без корсета і зайвих прикрас. Шовк вийшов із моди: його замінили муслін і батист. Плаття мали ліф із глибоким вирізом; для них найчастіше використовували легкі тканини світлих тонів: переважно бірюзові, світло-коричневі, блакитні. Сукні також підперізували поясом вище талії, що було характерним для стилю ампір. На ногах жінок красувалися античні сандалії, шию та плечі вкривали індійські шалі. Образ доповнювали короткими зачісками із завитими локонами.

          Серед головних уборів перевагу надавали діадемам, обручам і пишним пов'язкам із пір'ям, а також великим капелюхам з оксамиту та шовку.
          Поступово класицизм у жіночому одязі остаточно витіснив античність; популярності набув одяг більш пристосований до європейського клімату. Модними стали кашмірові шалі та картаті тканини. Для їзди верхи дами одягали плаття-амазонки зі спідниці та жакета, що нагадував чоловічий фрак.


Англійський чоловічий сукняний фрак замінив шовковий французький каптан. Фрак мав стоячий виложистий комір і відігнуті від талії поли. Модним також став редингот — щось середнє між пальтом і сюртуком — з прямими полами і шалевим коміром. Жабо і манжети на сорочках стали вужчими; кюлоти залишилися вузькими, а панчохи — білими.

  «Сходинка творчості». Виконання творчого завдання (за бажанням)
Створіть начерк свого друга чи подруги в жанрі портрета в стилі класицизм або одяг в стилі класицизм.
  Дати відповідь на запитання за посиланням:

ЗАВДАННЯ

vОпрацювати конспект
vПідготуватися до перевірки знань «Архітектура. Скульптура. Живопис класиціизму»
vТворча робота «Портрет в стилі класицизм»

Необхідно зробити ФОТО творчої роботи
  та надіслати


Немає коментарів:

Дописати коментар