Тема уроку: Українські писанки.
Створення ескізу великодньої писанки
Мета: ознайомитися з українською національною обереговою
символікою, її видами, розширити знання про значення орнаментів у писанкарстві;
розвивати творчу уяву. любов до християнських звичаїв, українських народних традицій
та обрядів, патріотизм.
Обладнання для дітей: фарби, пензлі,
склянки з водою або олівці, гумка, альбом
ХІД УРОКУ
Доброго дня! Я рада вітати вас на
нашому сьогоднішньому уроку. Я знаю, що ви любите відгадувати загадки, отож спробуйте
відгадати
Народна
творчість «Загадка»
Як
уродилась, то була біла.
Тепер
подивіться: рябенька я ціла,
Мені
змалювала Оксанка бочки
У
жовті червоні і білі квіточки.
Лежу
на столі коло круглої паски,
Моргаю
до сиру, тулюсь до ковбаски,
До
хрону, до масла, до баби сміюся,
А ну відгадайте, як я
зовуся?
(відповідь: писанка)
ЗАПИТАННЯ: Що таке писанка? (ваша
відповідь)
У
переддень якого християнського свята готували писанки? (ваша
відповідь)
ІНФОРМАЦІЙНА
ХВИЛИНКА ДЛЯ ВАС!!! ПРОЧИТАТИ
За давніми легендами весь світ виник із
великого космічного яйця, яке плавало у морській безодні. Одного разу Бог, що
жив у яйці, вийшов з нього, розбивши яйце з середини. За уявленнями наших
предків зі шкарлупи космічного яйця утворилося небо, з плівки - хмари,
з білка - вода, а з жовтка - земля. Вони вірили, що писанка має
магічну силу. З тієї хвилини, коли на яйце наносили орнамент, воно переставало
бути простим яйцем, а ставало святою писанкою.
У наш час не кожна людина може «читати» писанки, не всі пам'ятають, що це
символ добра, сонця, життя.
Сьогодні ми зануримось в магічну атмосферу
українських християнських традицій, пов’язаних з Великоднем, ознайомимось із
символічною мовою писанки.
Знайомство
з новим матеріалом.
Сприймання мистецтва
В різних народів писанки вважалися
символом життя. Найдавніші вапняні та мармурові різьблені писанки датовані X ст. до н. е., були знайдені на території Італії. Звичай писати писанки
виник ще в дохристиянські часи, а з приходом християнства з IV ст. н.е., церква
впровадила обряд освячення яєць. Археологічні матеріали засвідчують поширення
керамічних писанок в епоху Київської
Русі. Найдавніші датовані писанки у колекціях музею мистецтвознавства,
фольклору та етнографії АН України у Львові походять до 1882
Розпис писанок - найпоширеніший вид
декоративно - прикладного мистецтва у деяких
народів: українців, румун, поляків, чехів, інших. Але слава про красу й
оригінальність українських писанок давно вже сягнула найдальших країн. На Івано-Франківщині
у м. Коломиї функціонує музей Писанки.
Як
же з'явилися писанки?
Існує одна легенда про вид писанки - крапанку.
Коли Ісуса Христа розп'яли на хресті з
його ран точилася кров. З кожної краплини виникала червона крашанка. А сльози
Матері Божої, яка стояла під хрестом, молилася і гірко плакала, капали на
писанки і з них утворилися чудові писанки - крапанки. Зібравши всі писанки у
хустку, Богородиця пішла до Пілата просити дозволу поховати сина. Дорогою вона
дарувала писанки з побажаннями добра і злагоди. Прийшовши до Пілата вона
зомліла і крашанки, розсипавшись,
розкотилися по всьому світу.
Дарують писанки до свята Великодня
з різними побажаннями. Це все залежало від того, які символи були нанесені на шкаралупу.
Це символи:
Колір на писанки
теж має свою символіку.
МАТЕРІАЛ ДЛЯ
ОЗНАЙОМЛЕННЯ
Червоний -
саме червоне яйце є головним символом Воскресіння, жертовності і небесного
вогню. Символізує також пролиту за людей кров воскреслого Спасителя і радість
життя.
Жовтий -
небесне світило, тепло, врожай.
Зелений -
означає весняне пробудження природи, надію, життя.
Блакитний -
небо, повітря, чистота і здоров'я
Бурий,
коричневий - землю і її приховану життєдайну силу.
Чорний -
колір ночі, потойбіччя, всього невідомого і таємного.
ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ РОБОТИ
ДОТРИМАННЯ ТЕХНІКИ БЕЗПЕКИ!!!
САМОСТІЙНА
Практична
діяльність учнів.
Ми будемо виконувати ескіз писанки.
ПОСЛІДОВНІСТЬ ДІЙ
1.В альбомі намалювати шаблон яйця
2. Ознайомитися з символами у
писанкарстві (див навчальний матеріал)
3. Простим олівцем зробити ескіз,
використовуючи різні символи. ЗРАЗКИ
4. Навести кольоровими олівцями або
фарбами (за бажанням) символи, розфарбувати.
5. Дати роботі висохнути (якщо фарби)
Підсумок
уроку.
Ось і закінчився сьогоднішній наш
урок. Я думаю вам було цікаво дізнатися про чарівний світ писанок та виконати
роботу. В 6 класі на уроках трудового навчання ми більш дізнаємося про чарівний
світ писанок, ми будемо робити з вами різні проекти з цієї теми.
Але сьогоднішні знання вам ще
стануть в нагоді. А перед святом Великодня спробуйте скористатися набутими
сьогодні знаннями й створити таку писанку самостійно, щоб потім подарувати її
своїм близьким. Пам’ятайте, що всі побажання, викарбувані на ній збуваються.
ЗАВДАННЯ:
Робимо ФОТО роботи і мені відсилаємо.
Немає коментарів:
Дописати коментар