9 клас. ТЕЛЕБАЧЕННЯ: погляд у світ, урок № 1



Тема. Телебачення: погляд у світ
Мета. Ознайомитися з характерними особливостями, жанровою системою сучасного телебачення.  Визначити поняття: «програма на телебаченні», «передача», «телерадіотрансляція». Ознайомитися з творчими професіями на телебаченні. Збагачуємо словниковий запас, використовувати спеціальну мисте­цьку термінологію  
Підручник «Мистецтво» 9 клас (автор Масол Л.)

ХІД УРОКУ:
Епіграфом до нашого уроку будуть слова Роберт Орбен, американський фокусник і гуморист, який сказав:
«Відповідно до останніх наукових даних, що вищий рівень інтелекту, то менше людина дивиться ТВ. По-моєму, все навпаки: що більше дивишся ТВ, то менший рівень інтелекту».                                       
Поміркуйте!
v Чи погоджуєтесь ви з думкою Орбена?
 Вивчення нової теми Мистецтвознавчий матеріал
Ми живемо в епоху глобального панування медіа. Чи завжди ми усвідомлюємо значення таких поширених слів, як медіа-культура, медіа-простір, медіа-освіта, медіа-технології? Медіа впливають на  діяльності людини — від пізнання до дозвілля. Отже, кожній людині потрібна медіа-грамотність, щоб критично сприймати інформацію. До медіа зараховують друковані видання, фотографію, пресу, кінематограф, відео, радіо, телебачення, звукозапис та Інтернет.
          З-поміж усіх них найпотужніший вплив має телебачення.

Запис у зошит (тільки підкреслене)
Основні функції телебачення:
  v хронікальна (оперативне подання інформації — соціально-політичної, еконмічної, культурної, спортивної тощо);
  v просвітницька та освітньо-виховна (поширення знань із різних галузей науки, культури; залучення до загальнолюдських цінностей);
  v розважальна (забезпечення змістовного і цікавого дозвілля, отримання насолоди від інформації, що сприймають);
  v рекламна (повідомлення, оголошення, довідки, інформація).

 Будь-яка інформація, що передається теле-, радіо-, відео-, аудіоканалами тощо, несе естетичний або антиестетичний вплив. Нейтральних просто немає і бути не може.
    У наш час супутником телебачення став Інтернет. Проте саме телебачення є одним із основних джерел пізнання. Не виходячи з дому, ми можемо віртуально відвідати музей і театр, послухати музику, переглянути улюблений кінофільм.

Дайте усно відповідь. Аналіз творів мистецтва
  v Наведіть приклади телепередач і телепрограм. Яким з них ви надаєте перевагу? Чому?

Запис у зошит (підкреслене)
Мистецька скарбничка
          Програма на телебаченні — це об’єднана творчою ідеєю сукупність передач, яка має постійну назву і транслюється в ефірі з певного періодичністю.
          Передачею називають змістовно завершену частину телепрограми, що має відповідну назву, обсяг трансляції, авторський знак і може бути використана незалежно від інших частин програми.
          Телерадіотрансляція здійснюється наземними передавачами, за допомогою кабельного телебачення або супутниками.
        Успіх телепередач залежить від естетичного оформлення телестудії. Для кожної програми, проекту створюють відповідний дизайн. Щоб оформити інтер’єр, застосовують сучасне обладнання, цифрові технології, також враховують телевізійні особливості. Це потребує від дизайнерів знання художніх і технічних аспектів телемистецтва.
        Важливі умови оформлення телестудії: колір, світло, організація простору. Під час шоу телестудія зазвичай перетворюється на естрадно-театральну сцену.
                 


Аналіз творів мистецтва
  v Пригадайте роль звуку як елементу мови кіномистецтва, особливості професії звукооператора.
          Звукове оформлення на телебаченні, як і в кіно, є дуже важливим елементом художньої мови. Звукооператор намагається зробити його виразним, емоційним. Звуковий ряд на телеекрані існує у трьох формах: слово, музика і шуми, які можуть звучати в кадрі і поза ним.
          Іноді музика стає «першою скрипкою» телепроектів. Зокрема, у документальних фільмах про оперних співаків або танцюристів, передачах про зірок естради, у таких програмах, як, наприклад, «Крок до зірок».
    Аналіз творів мистецтва
  v Які кінопрофесії ви знаєте? У чому їхні особливості? Які творчі професії необхідні на телебаченні?
          На телебаченні працюють люди різних професій. Тут створюють суто телевізійні художні продукти: телемости, відеокліпи, телепередачі, телешоу, телесеріали тощо, над якими працюють сценаристи, режисери, актори, звукорежисери, освітлювачі та інші фахівці кіно і телебачення.
                         
            Перегляд відеоматеріалу. «Сніданок з 1 + 1». По той бік екрана
          Жанрова система сучасного телебачення достатньо різноманітна.
Виписуємо жанри у зошит:
мистецьку природу (наприклад: телевистава, телефільм, мультфільм, серіал, музичний відеокліп, талант-шоу, трансляції концертів і вистав тощо).




видовища (наприклад: популяризаторські передачі мистецького напряму, ток-шоу, інтелектуальні та розважальні ігри, жартівливі програми, трансляції спортивних змагань)
 

інформаційна  (наприклад: новини, інтерв’ю, бесіди, репортажі, журналістські розслідування, теледебати).





Аналіз творів мистецтва
    Що ви знаєте про історію українського телебачення? 
     Якщо вам мало віддомопро  українське телебачення пропоную 
             Перегляд відеоматеріалу  «Історія українського телебачення»
 
  «Сходинка творчості». Виконання творчого завдання.
«Телережисер». Ідеї проведення телевізійної шоу-програми. Уявіть ви працюєте режисером, і вам необхідно створити новий проект телевізійної передачи. Придумайте та запишіть (краще набрати текст), в ньому:
1. Назва передачи
2. Герої
3. Ідея.
Завдання.
    Поцікавтеся, які телепередачі є улюбленими в колі вашої родини? Які теми вони розкривають? До яких жанрів телебачення вони належать?
    Завершіть свою творчу роботу - «Телережисер». Ідеї проведення телевізійної шоу-програми. 
      



Немає коментарів:

Дописати коментар