11 клас. СПОРУДИ УКРИТТЯ



Доброго дня! Я вітаю вас на нашому уроку
Перевірка знань з минулого уроку.
за посиланням (оцінка в журнал)


«Основні способи захисту населення в надзвичайних ситуаціях»
ТЕМА:   Інженерні споруди, призначені для укриття і тимчасового захисту людей, їх класифікація, обладнання та порядок використання. (тему записуємо в зошит)

ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
Інженерний захист населення.
ЗАПИС  У ЗОШИТ. Захист населення і територій — це створення необхідних умов для збереження життя людей або зменшення втрат населення і завдання шкоди територіям при надзвичайних ситуаціях у мирний та воєнний час.
ЗАПАМ*ЯТАЙТЕ:  До способів захисту населення належать:
своєчасне оповіщення населення;
• заходи протирадіаційного та протихімічного захисту;
• укриття в захисних спорудах;
• використання засобів індивідуального захисту;
• проведення заходів евакуації населення та матеріальних засобів.
ЗАПИС У ЗОШИТ. Захисні споруди призначені для захисту людей від наслідків аварій (катастроф), стихійних лих, а також від вражаючих факторів зброї масового ураження та звичайних засобів нападу дії вторинних вражаючих факторів.
ПЕРЕГЛЯД ВІДЕОМАТЕРІАЛІВ ЗА ПОСИЛАННЯМ

"Укриття населення в захисних спорудах"

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=EUZ8e8R4tMA&feature=emb_logo


"Укриття населення в захисних приміщеннях"



Інженерні споруди для укриття і тимчасового захисту людей,  їх класифікація, обладнання та порядок використання.
Укриття населення в захисних спорудах – це комплекс заходів із завчасним будівництвом захисних споруд, а також також пристосування наявних приміщень для захисту населення і підтримання їх у готовності до використання. 
Укриття населення є надійним способом захисту від уражаючих факторів всіх видів зброї, у разі аварій і стихійних лих.
• за місткістю — малої місткості (150–300 осіб), середньої місткості (300–600 осіб), великої місткості (більше 600 осіб);
 за призначенням — для захисту населення, для розміщення органів управління і медичних закладів;
 за місцем розташуванням — вбудовані, окремо розташовані, метрополітени, у гірських виробках;
 за термінами будівництва — збудовані завчасно, швидко збудовані;
 за захисними властивостями — сховища, протирадіаційні укриття, найпростіші укриття-щілини (відкриті та перекриті).
ЗАПИС У ЗОШИТ: Сховища  це інженерні споруди, які забезпечують надійний захист людей від усіх уражаючих факторів ядерного вибуху, ОР і СДЯР, бактеріальних засобів і уражаючих факторів звичайної зброї, обвалів і уламків зруйнованих будівель.

План сховища: 1 — приміщення для укриття людей; 2 — пункт управління; 3 — медичний пункт (може не влаштовуватися); 4 — фільтровентиляційна камера; 5 — приміщення дизельної електростанції; 6 — санітарний вузол; 7 — приміщення для ПММ і електрощитова; 8 — приміщення для продовольства (може не облаштовуватися); 9 — вхід з тамбуром; 10 — аварійний вихід з тамбуром.
У сховищі  обладнують різні інженерні системи: електропостачання – труби з елпроводкою фарбують у чорний колір, водопостачання – труби зеленого кольору, опалення – труби коричневогокольору, радіотрансляційна точка, телефонний і радіозв’язок. Там мають бути прибори РХР, засоби індивідуального захисту, гасіння пожеж, аварійний запас інструментів, аварійне освітлення, запас медичних засобів, продуктів і води.

• забезпечувати безперервне перебування у них людей не менше 2 діб;
• будуватися на ділянках, які не можуть бути затоплені;
• бути на відстані від мереж водостоку і каналізації;
• не дозволяється прокладання транзитних інженерних комунікацій через сховище (стислого повітря, гарячого водопостачання, газо- та паропроводів);
• прокладання трубопроводів каналізації та водопостачання допускається за наявності виникаючих пристроїв;
• мати входи і виходи із тим ступенем захисту, що й основні приміщення; а на випадок завалу — мати аварійний вихід.
До основних належать: відсіки для тих, хто укривається, пункти управління, медичні кімнати.
До допоміжних відносяться: тамбур-шлюзи, фільтровентиляційні приміщення, санітарні вузли, приміщення для зберігання води та продуктів харчування та інші.
Запас харчів у сховищах передбачається на дві доби. Для розміщення продуктів обладнується приміщення.
ЗАПИС У ЗОШИТ:      Протирадіаційне укриття (ПРУ)  це захисна споруда, яка забезпечує захист у ній людей від радіоактивних речовин і опрмінення в зонах радіоактивного забруднення місцевості, СДЯР, біологічних засобів у краплинно-рідинному вигляді та світлового випромінення ядерного вибуху, наслідків урагану. 
У протирадіаційних укриттях при вході передбачається приміщення для зберігання забрудненого одягу.
Найпростіші укриття зменшують радіуси ураження людей ударною хвилею, послаблюють дію радіоактивних випромінювань та ураження світловим випромінюванням. але не забезпечують захисту від отруйних речовин і бактеріальних засобів.
    Щілини – найпростіше укриття для захисту населення, які захищають від ударної хвилі, світлового випромінювання, радіаційного ураження. Є також і землянки. Щілина робиться глибиною близько 2 м, стіни укріплюються дошками, жердинами, входи виконуються східчасті, під прямим кутом до осі щілини, і закривають дверима.
ЗАПАМ*ЯТАЙТЕ
Правила перебування в захисних спорудах!
Населення укривається у захисних спорудах за сигналами ЦО. Заходити до них потрібно організовано, швидко і без паніки. У сховищі зручніше розміщуватися групами - з тих, хто разом працює або мешкає в одному будинку. В кожній групі призначають старшого. Тих, хто з дітьми, розміщують в окремих відсіках або у спеціально відведених місцях. Літніх і хворих намагаються влаштувати ближче до вентиляційних труб. 
У сховище (укриття) потрібно приходити зі своїми засобами індивідуального захисту органів дихання, продуктами харчування і документами. Не дозволяється приносити з собою речі громіздкі, з сильним запахом, легкозаймисті, приводити тварин. У сховищі забороняється ходити без потреби, шуміти, курити, виходити назовні без дозволу коменданта. Всі у сховищі зобов'язані виконувати розпорядження чергового по сховищу, надавати посильну допомогу хворим, інвалідам.
ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Дайте відповідь на запитання:
- Що таке захисні споруди?
- Класифікація захисних споруд.
- Що таке сховище?
- Призначення ПРУ
- Які основні правила перебування в захисних спорудах

ЗАВДАННЯ
1. Зробіть пам*ятку «Правила поводження в бомбосховищах»
Робимо ФОТО пам*ятки і мені відсилаємо.
Чекаю ваші роботи 
2. Опрацювати підручник № 27 ст 168-169



Немає коментарів:

Дописати коментар