9 клас УКРАЇНСЬКЕ КІНО, урок 2

 Тема. Українське кіно (урок № 2 продовження)


Мета. Поглибити знання про екранні мистецтва. Продовжити знайомство з особливостями кіномистецтва, характерними особливостями його мови. Продовжити знайомити з особливостями вітчизняного кінематографа. Простежити жанрово-тематичну розкутість української школи кінематографа на прикладах: комедійного фільму «За двома зайцями» режисера Віктора Іванова, історичних фільмів про долі видатних діячів України різних часів, воєнної теми у творчості Леоніда Бикова. Ознайомитися з комедійним «козацьким серіалом» режисера Володимира Дахна - візитною карткою української анімації. Простежити досягнення українських митців у царині анімаційного кіно.  

підручник «Мистецтво» 9 клас (автор Масол Л.)

ХІД УРОКУ
 Актуалізація опорних знань. Дайте відповідь на запитання
v Кого вважають фундатором українського і класиком світового кіномистецтва?
v Назвіть українські фільми, які ввійшли до скарбниці світового кіномистецтва.
v Які твори ви б запропонували для екранізації в наш час?

Свою творчу роботу, постер або рекламний буклет для 

українського кінофільму (урок 23) ви презентуйте – в класрумі

Наш сьогоднійшній урок ми починаємо з епіграфа:
«Українське кіно – це кіно українською мовою!»
                      Валентин Васянович, український режисер, сценарист

Поміркуйте!
v Чи погоджуєтесь ви з позицією молодого українського режисера?

Вивчення нової теми Мистецтвознавчий матеріал

Під час знайомства з новим матеріалом складіть фільмографію та запишіть у таблицю в ЗОШИТІ  

ПРИКЛАД
Тематика
Режисери, актори
фільм
українське поетичне кіно
Реж. Сергій Параджанов,
 І Миколайчук
«Тіні забутих предків
Міська проза
Реж.Кіра Муратова
«Мелодія для шарманки
Комедія
Реж. Віктор Іванов,
Миколи Яковченка
«За двома зайцями»
Історичні фільми
Ігоря Савченка,  Ярослава Лупія, Григорія Кохана, Юрія Іллєнка, Миколи Мащенка, Олеся Янчука
Богдан Хмельницький», «Данило — князь Галицький», «Ярослав Мудрий», «Легенда про княгиню Ольгу» «Молитва за гетьмана Мазепу», «Богдан-Зіновій Хмельницький», «Нескорений» «Голод-33».

продовжіть



          Ви уже дізнались про українське поетичне кіно, про напрям вітчизняного кінематографа, що отримав назву «міська проза».  Та художні пошуки багатьох інших українських митців були пов’язані не тільки з цими напрямами.
Багато режисерів зверталися до екранізації, біографічного та історичного фільмів, детективно-пригодницького жанру, психологічної драми, комедії тощо.

          Комедія «За двома зайцями» режисера Віктора Іванова за п’єсою М.Старицього завжди мала величезний глядацький успіх завдяки грі талановитих акторів, насамперед Миколи Яковченка, якого називають «найнароднішим серед заслужених і найзаслуженішим серед народних».

Перегляд відеоматеріалу. Фрагмент кінофільму «За двома зайцями» (режисер В. Іванов)

          Про долі видатних діячів України різних часів знято історичні фільми: «Богдан Хмельницький» Ігоря Савченка, «Данило — князь Галицький» Ярослава Лупія, «Ярослав Мудрий» Григорія Кохана, «Легенда про княгиню Ольгу» і «Молитва за гетьмана Мазепу» Юрія Іллєнка, «Богдан-Зіновій Хмельницький» Миколи Мащенка, «Нескорений» Олеся Янчука, який також розкрив трагедію Голодомору в Україні у фільмі «Голод-33».

Перегляд відеоматеріалу. Фрагмент кінофільму «Легенда про княгиню Ольгу» (реж. Ю. Іллєнко)


          У наш час українські режисери плідно розвивають традиції вітчизняного кіно, опановують нові теми й жанри, виходять на міжнародну арену. Дедалі більше уваги кіномитці приділяють проблемам сучасних підлітків, молоді.
          Уперше в українському кінематографі «Золоту пальмову гілку» на фестивалі в Каннах в номінації «кращий короткометражний фільм» отримав Ігор Стрембіцький за стрічку «Подорожні» (2005).

Перегляд відеоматеріалу. Цей день в історії. Українець здобув “Золоту пальмову гілку”


          Аналогічної золотої відзнаки удостоїлась картина Марини Вроди «Крос» (2011). Сюжет вельми простий: на уроці фізкультури під час кросу група учнів відривається від інших і тікає з уроку; головний герой також біжить і стає свідком обшуку кишень вбитої людини...

          Найтитулованіший український художній фільм, що має понад 40 нагород, серед яких три призи Каннського кінофестивалю — «Плем’я» (2014) Мирослава Слабошпицького. У картині розповідається про 16-річного одинадцятикласника, який зі школи потрапляє до інтернату для глухих, де вступає в кримінальне угрупування під назвою «Плем’я» і прагне зайняти в ньому своє місце. І вперше в житті закохується. Хлопець порушує неписані закони племені. Головні ролі грають не професійні актори, а звичайні підлітки. Вперше у світі фільм знято виключно мовою жестів.

v Пригадайте, які існують види анімаційного кіно. Чим вони відрізняються за способом виготовлення?

          Українській анімації нараховується вже майже 90 років. У 1927 р. на Одеській кіностудії були зняті перші українські мультиплікаційні фільми. Перше міжнародне визнання — головний приз на фестивалі дитячих фільмів у Чехословаччині — отримав «Ведмедик і той, що живе в річці» (реж. Алла Грачова).
          Візитною карткою української анімації став комедійний «козацький серіал» режисера Володимира Дахна, який складається з 9 короткометражних фільмів, створених на студії «Київнаукфільм»: «Як козаки куліш варили», «Як козаки у футбол грали», «Як козаки мушкетерам допомагали», «Як козаки інопланетян зустрічали» та ін. Головні мультгерої втілюють риси українського характеру: спритність, винахідливість, патріотизм.
    Водночас козаки уособлюють певні типи: Око — рішучий малий, Грай — високий хитрун, Тур — добродушний велетень. Музику до фільмів створювали композитори М. Скорик, Б. Буєвський, В. Губа, І. Поклад. В окремих стрічках використовували українські народні пісні, традиційну вишивку. Серіал мав феноменальний успіх, став класикою жанру і не старіє й досі. За його мотивами зроблено гру-квест. Усі серії видано збіркою на DVD.

Перегляд відеоматеріалу. «Як козаки сіль купували» режисер 
В.Дахно

          До кращих творів аніматора Давида Черкаського належать мультсеріал «Пригоди капітана Врунгеля» з 13 серій, міні-мультсеріал «Лікар Айболить» і «Острів скарбів» — вільно інтерпретована екранізація однойменного роману Роберта Стівенсона. В останній стрічці, оригінальну музику до якої написав Володимир Бистряков, використано комбіновану зйомку — поєднано анімаційне й ігрове кіно. Кращим визнанням цих трьох робіт є не стільки офіційні нагороди, скільки те, що кожна з них була буквально розібрана на цитати.

          Культовою стала екранізація «Аліси в Країні чудес» Льюїса Керролла та її продовження «Аліса в Задзеркаллі», знята в Києві (реж. Є.Пружанський).
          За сценарієм Наталії Гузєєвої створено улюблений багатьма двосерійний мультфільм «Капітошка» про крапельку літнього дощику (реж. Б. Храневич).
          «Пластилінова ворона» Олександра Татарського в пісенній формі розповідає про жанри живопису: пейзаж, натюрморт і портрет. Його новорічну казку «Падав торішній сніг» виконана також у техніці пластилінової анімації.

Перегляд відеоматеріалу. «Пластилінова ворона» (режисер  О.Татарський)

          Після тривалої перерви, коли у 90-х роках внаслідок браку фінансування мультфільми не знімали, розпочалося відродження мультиплікації. Низку нагород на міжнародних кінофорумах отримали мультфільми «Йшов трамвай дев’ятий номер» (реж. С. Коваль) і «Засипає сніг дороги» (реж. Є. Сивокінь), мультсеріал з 50 серій «Народна мудрість» (реж. С. Коваль і В. Задорожний), в якому за допомогою приказок і прислів’їв зображено український побут.

Перегляд відеоматеріалу. «Народна мудрість» (реж. С. Коваль і В. Задорожний)


ВИСНОВОК!!!!!!!!   Сьогодні можна з упевненністю сказати: майбутнє у вітчизняного кіно є! Аудиторія українського кіно в 2019 р. збільшилась удвічі. Українські фільми вперше мають повноцінний прем’єрний сезон: коли щотижня чи щодватижні нова стрічка виходить в прокат. Ці події стають національного масштабу, тобто відбуваються одночасно в багатьох містах. Величезний інтерес ЗМІ і простих людей. Це говорить про те, що українське кіно починає визначати порядок денний, а не бути десь там між погодою і спортом в новинах. Українське кіно перестало бути глибокою безперспективною переферією, воно стає переважним напрямком не тільки вітчизняного, а і європейського мистецтва.  

 «Сходинка творчості». Виконання творчого завдання за бажанням (в зошиті)
«Алея  кінозірок» українського кіно. Пофантазуйте! Якою б могла бути така алея? Укладіть перелік номінацій та прізвищ кіномитців, які, на вашу думку, заслуговують такої пошани. (до 10 учасників)

Узагальнення вивченого матеріалу.
v Пригадайте назву відомої комедії режисера Віктора Іванова
(За двома зайцями)
v Кого з акторів цього фільму назвали «найнароднішим серед заслужених і найзаслуженішим серед народних»?
(Миколи Яковченка)
v Про долі яких видатних діячів України різних часів знято історичні фільми?
(Богдан Хмельницький, Данило — князь Галицький, Ярослав Мудрий,  княгиню Ольгу, гетьман Мазепа,  Богдан-Зіновій Хмельницький)
v Назвіть найтитулованіші українські художні фільми
(Ігор Стрембіцький за стрічку «Подорожні»)
v Українських митців у царині анімаційного кіно назви та режисери
(Володимира Дахната його «Як козаки куліш варили», «Як козаки у футбол грали», «Як козаки мушкетерам допомагали», «Як козаки інопланетян зустрічали»; «Пригоди капітана Врунгеля», «Лікар Айболить» і «Острів скарбів», «Капітошка», «Пластилинова ворона» та ін)

ЗАВДАННЯ
1. Скласти таблицю
2. Завершіть свою творчу роботу – «Алею  кінозірок» українського кіно

Немає коментарів:

Дописати коментар